inovace vzdělávání
v chemii a biologii
s ohledem na aktuální trendy
v biomedicinálním výzkumu

Základy ADME a toxického hodnocení léčiv v preklinickém vývoji (OCH/ADME)


Výuka v LS_2012/2013

Výuka v LS_2013/2014

Výuka v LS 2014/2015


Cíle předmětu:

Cílem předmětu je seznámit posluchače s postupy biologického testování a hodnocení látek v procesu vývoje nových léčiv.

 

Požadavky na studenta:

Předmět je zakončen zkouškou formou písemného testu s minimálně 60% úspěšností odpovědí.

 

Obsah:

Farmakokinetika je vědní disciplína farmakologie studující procesy vstupu léčiva do těla (absorpci), distribuci do tkání, metabolické přeměny a inaktivaci (metabolismus/biotransformace) a vylučování látky z organizmu (exkrece).  Akronymum ADME (absorpce, distribuce, metabolismus a exkreci) vyjadřuje obor v rámci preklinického vývoje léčiv zabývající se studiem a predikcí základních farmakokinetických vlastnostmi vyvíjených léčiv. Současně s hodnocením ADME u nadějných látek je posuzována v průběhu preklinického hodnocení (tj. před prvním podáním člověku) také toxicita. Souborně se farmakokinetické a toxikologické hodnocení léčiv v preklinickém hodnocení označuje zkratkou ADMET(ox).

V předmětu Základy ADME a toxického hodnocení léčiv v preklinickém vývoji seznámíme studenty se základními principy farmakokinetiky, farmakodynamiky a mechanizmy působení léčiv. Podrobně probereme základní farmakokinetické procesy, jako jsou absorpce, distribuce, metabolismus a exkrece, včetně matematického modelováni farmakokinetických procesů, definice nejdůležitějších farmakokinetických parametrů a aplikace základních farmakokinetických výpočtů.Podrobně se budeme zabývat fyzikálně-chemickými vlastnostmi léčiv (např. pKa, lipofilita aj) a jejich vlivem na ADME (Lipinski´s Rule of Five) a pro prostup přes tzv. fyziologické bariéry organizmu.Zmíníme také aplikační cesty podání léčiv, jejich výhody a limitace z pohledu farmakoterapie. Současně rozebereme fyziologické, patofyziologické a genetické vlivy (např. polymorfismy biotransformačních enzymů), které mohou ovlivnit ADME léčiv. Jedna přednáška bude věnována fázím metabolismu léčiv a xenobiotik z pohledu chemické modifikace struktury léčiva v organizmu a mechanizmů lékových interakcí léčiv. Studenti se rovněž dozvědí o základních principech toxického působení léčiv na organizmus a o klasifikaci nežádoucích účinků.

Informace o hodnocení ADME a toxicity léčiv budou u druhé části předmětu zasazeny do kontextu role ADME v preklinickém vývoji léčiva a standardizovaných postupů preklinického hodnocení léčiv.

V závěrečných přednáškách, které budou rozšířeny o demonstrace, budou studentům prezentovány konkrétní laboratorní metody a postupy hodnocení ADMET předepsané renomovanými regulačními orgány dohlížejícími na vývoj léčiv včetně počítačových programů a databází. Tyto metody budou zabírat buněčné metody (například CaCO-2 transportní postupy, metody stanovení toxicity na buněčných liniích aj) i in silico metody (např. PAMPA transportní metody, vazebností studie na plazmatické bílkoviny, mikrozomální metody studia biotransformace atd.).

Posluchač by měl po absolvování předmětu získat zevrubný přehled o teoretické i praktické stránce hodnocení ADMET vlastností látek v preklinickém vývoji léčiv.

 

Náplní předmětu bude:

1. Základy farmakologie a toxikologie - farmakokinetika, farmakodynamika a mechanizmus účinku léčiv.

2. ADME (absorpce, distribuce, metabolizmus a eliminace) ve vývoji léku - vliv na optimalizaci léčiva.

3. Faktory ovlivňující ADME.

4. Základy preklinického hodnocení léčiv-postavení hodnocení ADME/Tox v preklinickém testování léčiv.

5. Metody ADME/Tox.

 

Doporučená literatura:

ADMET for Medicinal Chemists: A Practical Guide : Katya Tsaioun (Editor), Steven A. Kates (Editor);  Wiley, March 1, 2011, ISBN-10: 0470484071

 

Získané způsobilosti:

Definovat optimální fyzikálně-chemické vlastnosti látek určených pro vývoj léčiv, určit optimální farmakokinetické a metabolické vlastnosti nově vyvíjených léčiv, porozumět základním principů farmakokinetiky, farmakodynamiky a mechanizmům působení léčiv, popsat základní farmakokinetické procesy (absorpce, distribuce, metabolismus a exkrece, matematické modelováni farmakokinetických procesů, definice nejdůležitějších farmakokinetických parametrů a aplikace základních farmakokinetických výpočtů)

 

Vyučovací metody: přednášení

 

Hodnotící metody: písemná zkouška

 

Garant předmětu: doc. Pharm.Dr. Petr Pávek, Ph.D.

 

Vyučující: Pharm.Dr. Nová Alice, Ph.D.

Mgr. Tereza Volná

 



Číst předchozí                                                                                                     Číst dále

Vstup pro registrované


Aktuality

Aktuality
Pozvánka na přednášky Martina Smrčiny ...
více informací

Fotogalerie